Kuzguncuk Gezilecek Yerler

İki üç katlı nostaljik evlerinin her sokağına serpiştiren Üsküdar Kuzguncuk, fotoğraf karelerine farklı güzelliklerini yansıtmaya devam ediyor.

Kuzguncuk Gezilecek Yerler

İki üç katlı nostaljik evlerinin her sokağına serpiştiren Üsküdar Kuzguncuk, fotoğraf karelerine farklı güzelliklerini yansıtmaya devam ediyor.

Kuzguncuk Gezilecek Yerler

Kuzguncuk'un tarihine ışık tutan yapıları arasındaki Rum Ayios Panteleimon Kilisesi, bölgenin en çok ziyaret edilen gezi noktalarından biridir. 1831 yılında inşa edilen kilise, İcadiye Caddesi üzerindedir. Geçirdiği bir yangının ardından 1892 yılında mimar Nikola Ziko tarafından tekrar yapılmıştır. Kuzguncuk gezinizde kiliseyi ziyaret edebilirsiniz.

Üsküdar Kuzguncuk'un Üryanizade Sokak da baştan sona gezebileceğiniz noktalardan biridir. Üryanizade Sokak, Mimar Nevzat Sayın'ın mahalle çocuklarıyla birlikte duvar resimleri yaptığı yerdir. Eski evlerin bulunduğu bölgede duvar resimleri farklı bir atmosfer yaratmıştır adeta.

Kuzguncuk'a çok yakın olan Paşalimanı bölgesindeki Fethi Paşa Korusu da gezi listenizde mutlaka yerini almalı. İstanbul Boğazı'na manzarası olan koru, Osmanlı vezirlerinden biri olan Fethi Ahmet Paşa'dan almıştır ismini. Günümüzde halka açık bir park olarak kullanılan Fethi Paşa Korusu, keyifli bir gezi olacak sizler için.

Kuzguncuk'un sahil kıyısında muazzam bir mimariye sahip olan Üryanizade Camii, tarihiyle görülmeye değer bir yapıdır. Camiden çok, şirin bir köşk görüntüsünde olan Üryanizade Camii, 1878-1889 yılları arasında yaptırılmıştır. Cami, II. Abdülhamit döneminde Şeyhülislam olarak görev yapan Esat Efendi'nin küçük bir hatırasıdır İstanbul'a.

Kuzguncuk'un tarihine ve tabiat güzelliğine yakından tanık olmak için, güzel bir gezi listesi hazırlayıp, bölgenin tarihine kısa bir yolculuk yapabilirsiniz.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşlerinizi Yazın


Kelime ile arama yap

Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Bölge: Kuzguncuk

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü

Kuzguncuk Gezilecek Yerler

Toplam 3 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Lütfen seçiniz
  • En uygun sonuca göre listele En uygun sonuca göre listele
  • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
  • Puana göre listele Puana göre listele

  • Doğal Güzellikler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

İstanbul'un Üsküdar ilçesinde bulunan Fethi Paşa Korusu, Anadolu yakasının en sıcak ve en muhteşem manzarasına sahip olan yerlerden biridir.

İçerisinde İBB'ye bağlı olan içkisiz bir restaurant vardır ve fiyatları da oldukça uygundur. Hem yeşillikler arasında hem de deniz manzarasında kendinizi dinlemek istediğinizde Fethi Paşa Korusu size hayal ettiğinizden daha fazlasını verecek. Koşu parkuru, basketbol sahası korunun içerisinde bulunmaktadır.

İstanbul'un başlı başına yaşanması gerekir. Tarihiyle, doğal güzellikleriyle, her şeyiyle… Sultanahmet Camii, Adile Sultan Kasrı, Ayasofya Müzesi, Yerebatan Sarnıcı, Kız Kulesi ve diğer yapıtlarıyla… Hepsini görmek, hepsini ayrı ayrı yaşamak farklı duygular hissettirir. Fethi Paşa Korusu'da en görülesi yerlerden sadece biridir. Bir hafta sonu ailenizle birlikte güzel bir kahvaltı yapmak için Fethi Paşa Korusu'nu tercih edebilirsiniz.

  • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

Üsküdar'ın sahil kıyısında bir semt olan Kuzguncuk, muhteşem doğasının yanı sıra, tarihi yapılarıyla da kısa bir yolculuğa çıkarıyor misafirlerini.

Kuzguncuk'ta bulunup, İstanbul Boğazı'nı süsleyen tarihi yapılarından biri olan Üryanizade Camii, muazzam mimarisiyle küçük bir köşkü andırıyor. Cami, II. Abdülhamit döneminde şeyhülislam olan Esat Efendi'nin bu güzel semte bıraktığı bir hatıradır. 1878-1889 yılları arasında inşa edilmiş olup, 40 günde yapıldığına dair bir rivayet vardır. Minaresi de tıpkı cami gibi şirin bir mimariye sahiptir.

Kuzguncuk'ta gezdiğiniz sırada Üryanizade Camii'ni ziyaret edebilirsiniz. Eğer bolca vaktiniz varsa Kuzguncuk'ta, Fethi Paşa Korusu'nu da gezmeyi sakın unutmayın.

  • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

Bir Rum Ortodoks kilisesi olan Ayios Panteleimon Kilisesi, Kuzguncuk'un doğal güzelliği arasındaki tarihi mekanlarından biridir.

İcadiye Caddesi üzerindeki Ayios Panteleimon Kilisesi, 1872 yılında Nikola Ziko tarafından tasarlanıp yapılmış, 1892 yılında da ibadete açılmıştır. Kilisenin çan kulesi 1911 yılında eklenmiş olup, Andon Hüdaverdioğlu tarafından yaptırılmıştır.

Kuzguncuk'un birbirinden güzel isimlere sahip olan sokaklarında gezerken, Ayios Panteleimon Kilisesi mutlaka karşınıza çıkacak. Muazzam mimarisi ve iç dekorasyonuyla da kesinlikle beğeninizi kazanacak.